”Espoolaismies löysi Espoon entisen kaupungintalon ulkopuolelta satoja Espoon kulkukortteja viime toukokuussa. Poliisi tutki kulku- ja muiden korttien hylkäämistä sivullisten löydettäväksi tietosuojarikoksena, mutta päätti lopettaa autiotalon kupeesta tehdyn löydön tutkinnan.” – MTV Uutiset
Saatat myös pitää
Kovalevyjen tuhoaminen, tietokoneiden hävittäminen. Tietojen tuhoaminen pois heitettävältä kovalevyltä on tärkeä osa tietoturvaa.
Kännyköiden kierrätys olisi helppo tapa torjua ilmastonmuutosta. Suurin ongelma älypuhelinten kierrättämisessä ovat tietoturvakysymykset.
Vanhaa tietokonetta ei kannata viedä suoraan työpöydältä kaatopaikalle. Kovalevy tulee ensin tyhjentää eli formatoida, mutta varmuuden vuoksi myös fyysisesti tuhota, jotta tärkeät tiedostot ja salasanat eivät jää kenenkään ulkopuolisen hakkeroitavaksi.”
Henkilökohtaisia tietoja sisältävien papereiden hävittämisessä on tärkeää, ettei arka materiaali päädy vääriin käsiin. Lue koko artikkeli Ylen sivuilta.